U petak, 5. juna, na Svetski dan zaštite životne sredine, u parku Kalemegdan predstavljen je projekat URBforDan, čiji fokus je upravljanje i korišćenje šuma kao prirodnog nasleđa u gradovima dunavskog regiona.
Ovaj projekat u ime grada Beograda realizuje Sekretarijat za zaštitu životne sredine, a tokom događaja predstavljen je i projekat TeRRIFICA (Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action), koji se odvija istovremeno u šest evropskih gradova i regiona sa fokusom na klimatske promene na lokalnom nivou.
Centar za promociju nauke realizuje ovaj projekat u Srbiji na teritoriji Beograda, uz podršku Grada, odnosno Sekretarijata za zaštitu životne sredine. Dr Tanja Adnađević, rukovodilac projekta, zahvalila se Gradu na podršci i pozvala prisutne da, kao građani Beograda, kroz projekat TeRRIFICA ovog leta mapiraju izazove nastale usled klimatskih promena, i to u kontekstu našeg životnog okruženja.
Svi građani biće tokom leta u prilici da na interaktivnoj mapi, uz prethodno kreiranje naloga, označe određene lokacije na kojima ih vrućina najviše pogađa, uz objašnjenje da li je klimatski izazov dobro ili loše rešen i šta se može učiniti. Na taj način, kako je objasnila dr Adanđević, oni postaju deo ogromne istraživačke mreže, daju doprinos nauci i postaju i sami naučni istraživači. Volonteri su ovom prilikom zainteresovanima predstavili mapu koja će tokom leta poslužiti kao odgovor Beograđana na klimatske promene.
Ministarstvo zaštite životne sredine je ovaj značajan datum obeležilo skupom u Botaničkoj bašti Jevremovac, a volonteri projekta TeRRIFFICA su interaktivnu mapu predstavili i posetiocima ovog skupa. Svetski dan zaštite životne sredine Ministarstvo je tradicionalno obeležilo, kako bi svi zajedno upozorili na neophodnost i značaj zaštite životne sredine i prirode (https://www.ekologija.gov.rs/
Ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana zaštite životne sredine posvećeno je očuvanju biodiverziteta i prirode koju moderan čovek iscrpljuje preko njenih granica. Procenjeno je da je danas potrebna 1,6 planeta Zemlja ljudima u zadovoljavanju njihovih potreba. Uz slogan „Vreme je za prirodu“, svetu se poručuje da su očuvani i funkcionalni ekosistemi i zdrava životna sredina uslov naše budućnosti, i da danas, više nego ikada, svet mora da istupi i ujedini se u akcijama za ozdravljenje Planete.
Još jedan događaj organizovan je povodom Dana životne sredine: strukovno udruženje „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine“, u partnerstvu sa Privrednom komorom Srbije organizovalo je 16. konferenciju „Životna sredina ka Evropi“. Konferencija je realizovana onlajn, a na njoj su predstavljeni dosadašnji rezultati i dostignuća u razvoju građanske nauke u Srbiji. Kao deo koncepta građanske nauke, koja je u Srbiji tek u razvoju, projekat TeRRIFFICA je na njoj takođe našao svoje mesto.
Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se u preko 100 država, a tim povodom organizuju se akcije koje imaju za cilj promenu ekološke svesti vlada, privrede i stanovništva u celini, u pravcu odgovornijeg ponašanja prema svom okruženju. U ovim akcijama, svake godine učestvuje više od pola milijarde ljudi. Na ovaj način skreće se pažnja na posledice pojedinih ljudskih aktivnosti koje ugrožavaju život na planeti, kao što su zagađivanje vazduha, voda, uništavanje šuma, ili nestanak velikog broja vrsta.