Udruženje za podršku osobama ometenim u razvoju „Naša kuća“ оsnovano je 2007. godine u Beogradu. Roditelji dece sa smetnjama u razvoju udružili su se 2007. godine sa idejom da svojoj deci, koja imaju smetnje u razvoju, osmisle život, radno ih angažuju i osposobe. Zato su roditelji odlučili da pokrenu fondaciju „Sigurna budućnost posle nas“, koja će obezbediti sigurnu budućnost ne samo njihovoj deci, nego i drugima koji su u sličnoj situaciji.
“Želimo da oni, nakon smrti svojih roditelja i staratelja, ne završe obespravljeni, marginalizovani i osuđeni na zatvorenički život u institucijama, nego da im bude obezbeđena podrška za vođenje normalnog života u zajednici: da žive, rade i odlučuju uz podršku. Naš cilj je da rešavajući životne probleme naše dece kroz osnivanje fondacije, utičemo na promenu dosadašnjeg načina rešavanja pitanja ometenih u razvoju u Srbiji. Oni su društveno isključeni, marginalizovani i diskriminisani, ne školuju se i većina njih nema pravo na rad i slobodan život, jer su proglašeni poslovno nesposobnim i država ih tretira kao da imaju 14 godina. Zato hoćemo da unapredimo kapacitete našeg socijalnog preduzeća čiji bi profit bio investiran u osnivanje i održivost fondacije koja će ometenima u razvoju pomoći da vode život dostojan čoveka”, objasnili su.
Fokus delovanja udruženja je na:
– osnaživanju mladih sa intelektualnim poteškoćama i njihovih porodica (psihološka podrška, savetovanje, socijalizacija, radna obuka, zapošljavanje, stanovanje, zaštita prava osoba sa invaliditetom);
– zagovaranje i lobiranje u cilju izmena zakona, podzakonskih akata i procedura koji bi poboljšali položaj osoba sa invaliditetom;
– zagovaranje i lobiranje u cilju uvođenja nove usluge – zapošljavanje uz podršku osoba sa invaliditetom.
U proizvodnim i uslužnim delatnostima Udruženja učestvuju i osobe sa intelektualnim poteškoćama, ukupno njih 14 i jedna osoba bez roditeljskog staranja. Troje štićenika ima ugovor o radu u drugim pravnim licima koja učestvuju u lancu socijalnog preduzetništva. Ostalih 8 su angažovani sa pola radnog vremena, dok je 4 statusu radne edukacije.
U ponudi su:
- Pripremanje i dostava hrane (usluge keteringa);
- Ručna izrada i prodaja čokoladnih delikatesa „Čoko šljiva“ i „Čoko malina sa bosiljkom“;
- Hidroponski uzgoj povrća, salata i začinskog bilja (koriste ih kao priloge u svom keteringu, a planiraju i njihovo prerađivanje kako bi podigli vrednost svog rada);
- Izrada kartonske ambalaže;
- Usluge dnevnog boravka za osobe sa intelektualnim poteškoćama (psihološka podrška, razvoj veština i socijalizacija);
- Ručna izrada papira (u pripremi);
- Radno osposobljavanje osoba ometenih u razvoju.
U 2018. godini, 58% prihoda dolazilo je od prodaje proizvoda i usluga, a 42% je iz donatorskih sredstava. Od dela prihoda finansiraju se aktivnosti dnevnog boravka, radnog angažovanja i radne edukacije 15 mladih sa intelektualnim poteškoćama.
Učlanjeni su u Mrežu socijalne ekonomije Srbije SENS u okviru koje su učestvovali na svim javnim raspravama gde su davali svoje predloge.
Facebook:
https://www.facebook.com/pg/nasa.kuca/about/
https://www.facebook.com/nasha.kuca.5
Twitter: https://twitter.com/nashakuca
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/na%C5%A1a-ku%C4%87a-48515737/
Fotografije preuzete sa Facebook stranice udruženja