Nova naprava koju su razvili naučnici Univerziteta Ohajo može početi da leči organe u deliću sekunde, piše “USA Today”. Tehnologija, poznata kao nanotransfekcija tkiva (TNT), razvijana je četiri godine i ima potencijal da spasi živote žrtava saobraćajnih nesreća i vojnika na frontu.
To je silicijumski čip veličine novčića koji ubacuje genetski kod u ćelije kože, pretvarajući ih u druge vrste ćelija potrebne za tretiranje bolesnog stanja, naveli su naučnici u saopštenju.
Tokom laboratorijskog testa, jedan dodir TNT-jem u potpunosti je popravio povređenu nogu miša tokom tri nedelje, pretvarajući ćelije kože u vaskularne ćelije.
– TNT ne radi samo na ćelijama kože, može popraviti bilo koju vrstu tkiva – kaže direktor Centra za regenerativnu medicinu i terapije ćelija.
Radi primera, ova tehnologija je uzgojem ćelija mozga na koži miša povratila funkciju njegovog mozga nakon moždanog udara.
Jasno je da je ovo revolucionarna tehnologija – po prvi put ćelije su reprogramirane u živom telu.
Trenutne terapije ćelija su visoko rizične.
– Na TNT tretmane ne postoje poznati sporedni efekti i lečenje traje manje od sekunda. Ova tehnologija ne treba laboratorije ni bolnice, može se primeniti na polju. Naprava je lakša od 100 grama i imaće dugi rok trajanja – kaže Sen.
Iako TNT čeka na odobrenje američke Agencije za hranu i lekove, Sen očekuje da će već sledeće godine biti testirana na ljudima. On kaže da su u toku pregovori sa Medicinskim centrom Volter Rid.
– Predlažemo upotrebu kože kao njive na kojoj možete uzgojiti bilo koju ćeliju koja je potrebna – zaključio je Sen.
https://www.youtube.com/watch?v=HLcjYL4hKEU
Izvor: vesti-online.com